Сладкиш от чешката кухня. Това ще ви представя днес. Тази рецепта ми е споделена от приятелка (Ленка), която много подробно се опита да ми обясни на скайп на колко вида се дели сладкишът според формата му, според районите, според видът му, а и с какъв плод е направен. Честно казано видя ми се много сложно и объркващо, но все пак ще се опитам да поясня това което мисля, че съм разбрала :). Освен този лесен вариант на сладкиша има и такъв, който се прави от тесто с мая. Ленка беше така добра да ми даде и тази рецепта, но аз не мога още да се престраша с месенето и втасването на такива теста. Ще я оставя за друг път, когато задобрея :).
Сладкишът може да се приготвя с пресни плодове, както и с такива от компот. Летен е точно заради това, че ще използвам пресни плодове, а зимен ще бъде когато използвам консервирани. Пиша в бъдеще време, защото смятам и зимата да не се лишаваме от него :). Колач се прави в правоъгълна или кръгла тава, като колача с мая се прави само в кръгла. Кръглите са с различна големина, от 8 см. диаметър до големина на пица. Обикновено се правят за сватба или друго тържество. Плънките на дребните колачета са с извара, смляно маково семе, орехи, повидла, т.е специфично сладко от зрели сливи, смляни сушени круши или настъргани ябълки. Според областта в която са правени се делят на чешки, моравски, ходски, валашски. Според големината и украсата на сладкиша може да се разбере от кой край е домакинята. Но да преминем към рецептата, защото сладкиша въпреки, че е традиционен за чешката кухня е много вкусен и лесно може да се приготви и тук в България.
Необходими продукти:
за основата:
330 гр. брашно
275 гр. захар
250 мл. прясно мляко
2 яйца
6 с. л. олио
1 п. бакпулвер
1 капсула течна ванилия
за дробенката:
140 гр. брашно
100 гр. краве масло
100 гр. захар
320 гр. череши
Начин на приготвяне:
В купа разбийте яйцата до удвояване на обема си и добавете захарта. Отново разбъркайте с миксер до пухкав почти бял крем. Добавете прясното мляко и течната ванилия, разбъркайте. В друга по-малка купа пресейте брашното с бакпулвера и разбъркайте с лъжица за да се смесят добре. На части прибавете брашното към яйчената смес и разбъркайте до хомогенност. Добавете олиото и объркайте отново. Така полученото тесто изсипете в тавичка, а върху него наредете обезкостените череши. Пригответе дробенката като към масло със стайна температура добавите захар и брашно. Претърквайки с ръце трябва да получите сипкава смес, като трохи. С нея посипвате сладкиша и печете в предварително загрята на 180 градуса фурна до суха клечка. След изпичане оставете сладкиша да изстине и тогава го нарежете.
Обясненията които получих относно този сладкиш са, че се прави с брашно различно от нашето. За дробенката също се използва друг вид брашно и тя ставала като „трохи“, нещо което аз не успях да постигна. Получих съвет да направя опит да заменя една част от брашното с грис, но аз нямах под ръка, понеже реших да правя сладкиша в последния момент. Отчитам, че така получената дробенка като количество е много и може би трябваше да сложа по-малко, защото един вид „запечатах“ сладкиша, но когато излезе от фурната всички прокрадващи се мисли изчезнаха. Ухаеше толкова хубаво… А след опитване едва ли не точно дробенката се оказа най-вкусната :). В интерес на истината не само тя е толкова вкуса, а целият сладкиш. Дори да не съм могла да изпълня рецептата на 100 %, знам, че пак ще се прави. Най-хубавото е, че сладкиша става със всякакви плодове.
Написването на тази публикация ми костваше много време. Не че има много текст в нея, но все нещо въпреки желанието ми да я споделя с вас, ме дърпаше назад. По това време не знам дали се намират череши все още, но дори и на не намерите, направете сладкиша с други плодове – няма да останете разочаровани! Божествено вкусен е! 🙂