Предлагам ви да започнем новата година цветно. Какво ще кажете?
Обичам дъгата! Че кой не я обича? Не съм малко дете, но винаги когато това явление е пред мен, притихвам унесена в наслада. Дъгата е многоцветна част от окръжност с червен цвят от външната страна и виолетов от вътрешната. Такава дъга ще ви покажа днес, направена от хляб. Идеята видях тук, а рецептата адаптирах от Джейми Оливър.
За първи път се престрашавам да меся хляб! И то само защото се почуствах готова да го направя! Толкова готова, че на сън виждах как замесвам тестото, а после от него оформям различни неща, всичките от красиви по-красиви. Реших, че щом го сънувам и се справям добре, не би трябвало да имам проблем и на яве. Все пак родителите на баща ми са били професионалисти в тази област, после татко ги е наследил… Поне малко трябва да съм „закачила“ и аз, с това се успокоявах 🙂 . За рецепта се доверих на така обичаният от всички Джейми Оливър, но останах малко разочарована. Изпълнила рецептата едно към едно, хлябът беше безсолен и леко сладнеше, нямаше типичния вкус на хляб. Всъщност хляба, който ще ви представя е вторият ми опит. Адаптирах рецептата на Джейми и поправих грешката си от навиването в обратна посока. И ако ме попитате въпреки, че гледах от първоизточника си идеята, защо обърнах цветовете на дъгата не мога да ви кажа. Да не говорим, че двата цвята много ми се сляха и след изпичане стояха като един. Явно е било писано така да стане 🙂 . Предлагам да спра с приказките и да премина направо към рецептата.
Необходими продукти:
600 гр. брашно, и още за доизмесване
350 мл. хладка вода
1 п. суха мая на д-р Йоткер
1 с. л. захар, равна
1 с. л. сол, с лек връх
хранителни бои за оцветяване
Начин на приготвяне:
В хладката вода разтворете маята, солта и захарта. В купа или на почистен плот изсипете брашното, направете кладенче и в него налейте водата. Започнете да бъркате с вилица водата като поемате част от брашното. Когато това действие стане трудно за правене с вилица, започнете да измесвате тестото с ръце. Имайте предвид, че количеството брашно е ориентировъчно, може да ви поеме по-малко или повече. Омесете гладко и еластично тесто. Получената топка тесто я набрашнете леко, сложете я в чиста купа и покрийте с опаковъчно фолио. Оставете в топло помещение за около половин час, докато тестото удвои обема си.
След това премесете тестото за около 30 секунди, за да изчезне въздушността му. Разделете тестото на топки с малка разлика една от друга (като аптекарски шишета) и го оцвете според това колко цвята бои ще използвате. Най-голямата топка оцвете в червено, а най-малката във виолетово или синьо. Първият път разделих тестото на равни 4 топки, но след това се оказа, че най-горният ми слой е малък. Тук е моментът да ви покажа снимка на първия хляб за да ме разберете, а и да не кажете, че не показвам провалите си 🙂 .
Оцветените топки разточете на кора като червената е малко по-голяма от всяка следваща и подрете в последователността на дъгата. Така за основа е червената кора, а най-малката е последна най-отгоре във виолетов цвят. Дължината на корите е с приблизителни размери дължината на тавичката в която ще печете хляба. Трябва просто да предвидите място за повторно втасване. Сега е ред получените кори да завиете на руло и да го сложите в намазнената форма за хляб. Така оформенят хляб трябва в топло помещение да втаса отново. Времето е приблизително и е между 30 и 50 минути.
След като хляба е изпълнил формата, го сложете да се пече в предварително загрята до 180 градуса фурна за около 30 минути. След изпичане извадете хляба от фурната и с малко олио намажете горната му кора за да стане мека. Оставете да се охлади, след което извадете хляба на решетка до пълното му изстиване.
Ако не ви допада идеята с боядисване, не ме съдете, не смятам да боядисвам всеки направен от мен хляб. Просто исках да направя опит и да видя дали ще се справя с предизвикателствата. Но вие в никакъв случай не пропускайте да направите този хляб (дори без боите). Той е много вкусен и ще очаровате всеки опитал го!
Точно за това го направих и аз! Както съм написала по-горе в публикацията не смятам да боядисвам всеки хляб 🙂 . Може да се оцвети и естествено със спанак, сушени домати и т. н., но цветовете няма да толкова наситени. Хлабът е много вкусен и независимо дали оцветен (и как) или не, си струва направата. Благодаря за отбиването.
Хубав ден!
Чудно! Моята Вяра много ще е щастлива ако направим подобен хляб! 🙂
Много цветно, много идейно!
Поздрави
Маги, няма по-хубаво от това да зарадваме децата! 😉
Хубав ден!
Много впечатляващ хляб, браво! На мен и първият вариант много ми харесва като оцветяване 🙂
Благодаря ти, Кате!
Поздрави!
Уаууууууу …. Прекрасен… и толкова колоритен. Надминала си оригинала бих казала. Е как да го отхапеш това бижу…
Таня, много ти благодаря за думите!
Прегръдки!
Намирам този цветен хляб за много интересен и оригинален, въпреки че аз не съм фенка на оцветените неща.
Какво пък не е лоша идея да се опита! 🙂
Точно за това го направих и аз! Както съм написала по-горе в публикацията не смятам да боядисвам всеки хляб 🙂 . Може да се оцвети и естествено със спанак, сушени домати и т. н., но цветовете няма да толкова наситени. Хлабът е много вкусен и независимо дали оцветен (и как) или не, си струва направата. Благодаря за отбиването.
Хубав ден!